Zdjęcie artykułu

Kafelki do małej łazienki – jak wybrać i co warto wiedzieć?

Często myślimy, że posiadając małą łazienkę, mamy ograniczone możliwości aranżacyjne. Jedyne, co słyszymy, to informacja, że możemy wykorzystać jedynie białe płytki. Czy jest to jedyna wskazówka? Na samym wstępie zaznaczymy, że nie jest to jedyne rozwiązanie pozwalające cieszyć się gustowną łazienką. Nawet tą niewielkich rozmiarów. W tym aspekcie na pewno pomocne będą odpowiednio dobrane płytki oraz oświetlenie, pozwalające optycznie powiększyć przestrzeń. Wszystko po to, abyśmy czuli się komfortowo w miejscu, w którym spędzamy minimum 20 minut każdego dnia.

Jakie płytki do małej łazienki?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, które kafelki będą odpowiednie, zwróćmy uwagę na trzy aspekty: oświetlenie pomieszczenia, jego kształt oraz wysokość. Mając na uwadze powyższe informacje, będzie nam dużo prościej dokonać właściwego wyboru nie tylko płytki, ale też stylu aranżacji pomieszczenia niewielkich rozmiarów.

Mała łazienka – światło naturalne i sztuczne

Jeśli mamy małą łazienkę z oknem, wystarczy standardowe doświetlenie sufitowe i boczne nie mniejsze niż 4000K . W takim wnętrzu sztuczne światło powinno jedynie dopełniać to naturalne, a zarazem pełnić funkcję wyznacznika poszczególnych stref. Dużo bardziej wymagającym zadaniem okaże się sferowanie jedynie sztucznym oświetleniem w małej łazience. Dlatego warto wybrać to o jasnej, chłodnej barwie nie mniejszej niż 4500 K oraz zastosować dekoracyjne oświetlenie Led-owe.

Mała łazienka – kształt

Sam kształt małej łazienki też nie jest bez znaczenia. Inne płytki wybierzemy do łazienki prostokątnej, a inne do kwadratowej. Proporcjowania w tym zakresie możemy dokonać wybierając odpowiednie dekory. Te ułożone w poziomie pozwolą nam optycznie poszerzyć łazienkę, zaś w pionie dodadzą jej trochę wysokości. Ważne, aby dekory nie były zbyt małe, ani nazbyt szczegółowe.

Fugi, armatura, płytki

Warto od razu wspomnieć, że często proponowanym rozwiązaniem są błyszczące kolekcje płytek do małej łazienki. Takie płytki na pewno punktowo odbiją światło i rozproszą je, co daje wizualne odczucie przebywania w większej przestrzeni.

Kolejnym zabiegiem pozwalającym optycznie powiększyć metraż w małej łazience, jest zastosowanie dość cienkich fug zbliżonych kolorystycznie do wybranych przez nas płytek. Czym mniej kontrastowe, tym lepiej. Na tym oczywiście nie koniec.

Armatura oraz ceramika powinna dodawać pomieszczeniu lekkości. Zaleca się jak najmniej stałych elementów wyposażenia w strefie przypodłogowej – meble, stojące umywalki, czy miski wc. Dlatego warto zastąpić je wersją nadblatową umywalki, podwieszaną miską wc, zestawami podtynkowymi armatury.

Same płytki podłogowe większych rozmiarów o jednolitej barwie, to już jest odpowiednie rozwiązanie w niewielkiej łazience. Jednak możemy sięgać po inne rozwiązania.Płytki ceramiczne mogą posłużyć jako idealny materiał do zabudowy, co przedkłada się na aspekt praktyczny. Przestrzeń pozostanie spójna, a my zyskamy doskonałe miejsce na schowanie wielu przedmiotów.

Obalamy też mit, że mała łazienka, to małe płytki. Możemy śmiało zdecydować się na te większe. Wybierzmy  płytki rektyfikowane (idealnie równe), ułożone z prawie niewidoczną fugą o odpowiednio dobranej fakturze lub wzorze, a efekt większej przestrzeni będzie gwarantowany.

Decydując się na układanie płytek w małej łazience warto trzymać się zasady nie więcej niż 2/3 wysokości ściany. Chcąc poszerzyć łazienkę warto też wybrać płytki prostokątne na ścianę.

Dodatkowo możemy zastosować grę luster, które odpowiednio założone będą odbijać światło i również dawać wrażenie większej przestrzeni. Co do samych płytek – mała łazienka wcale nie musi być nudna.

Pomysł na kafelki w małej łazience

Możemy standardowo pokusić się o użycie jasnych barw od bieli, przez beże na jasnym popielatym odcieniu szarości skończywszy.

Małe łazienki lubią też połączenie bieli i drewna w zrównoważonych proporcjach. Podobnie jak metalu i betonu, czy marmuru i luster. Możemy zatem śmiało pokusić się o ułożenie płytek podłogowych w jodełkę chevron, zastosować heksagony, czy tworzyć iluzję geometrycznymi wzorami płytek 3d.

Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na bardziej wzorzystą podłogę, wtedy ściany powinny być w jednolitych barwach. Podobnie decydując się na wyrazisty dekor ścienny, zachowajmy stonowaną, jednobarwną podłogę.

Możemy użyć kontrastowych płytek w małej łazience, ale głównie do wyznaczenia konkretnej strefy. Przestrzeń zyska głębię, ale nie będzie przytłaczać.

Małe kafelki i  układ karo

Również małe kafelki mozaikowe możemy zastosować w łazience niewielkich rozmiarów. Należy przy tym szczególnie pamiętać, aby fugi były prawie niewidoczne o barwie odpowiadającej płytkom. Naszym zdaniem najpiękniej prezentują się, jeśli celowo zastępują dekor.

Znanym od dawna zabiegiem pozwalającym na powiększenie małej łazienki, to ułożenie płytek podłogowych w karo. Sprawdzi się głównie w jasnej, eleganckiej przestrzeni nawiązującej charakterem do stylu art-deco lub modern retro. Przede wszystkim, karo burzy standardowy układ i daje możliwość kamuflażu niedoskonałości wnętrza.

Płytki – błysk i mat

Jeśli łazienka jest długa i wąska, prostym zabiegiem na jej optyczne poszerzenie jest zastosowanie płytek mocno szkliwionych, natomiast na jednej ze ścian ułożenie płytek matowych.

Płytki na podłogę do łazienki w stylu glamour o wymiarach 60 cm x 60 cm sprawdzą się znakomicie. Szczególnie, jeśli będą naśladować marmur.

Dla miłośników błyszczących “opływających luksusem” przestrzeni mamy również dobrą informację. W niejednej małej łazience złote i srebrne faktury sprawdzą się znakomicie. Niektórzy mogą zastosować złociste slaby na podłodze i nawiązującą do nich armaturę łazienkową lub wykończyć strefę prysznicową onyksem. Dla zwolenników srebrnych akcentów, doskonałym wydaje się połączenie betonowej lakierowanej posadzki i srebrzystych kafelek.

Dla minimalistów ciekawym rozwiązaniem może być posadzka żywiczna o stonowanej delikatnej barwie, połączona z prostym i funkcjonalnym zapleczem ceramiki. Podobnie, w małej łazience wcale nie musimy rezygnować z wykończenia typu loft. Wystarczy, że zadbamy o to, co najważniejsze. Betonowe ściany, podłoga z żywicy epoksydowej, elementy industrialne pozwalające zachować surowy charakter wnętrza.

Zupełnie inaczej

Nadal nie satysfakcjonują nas typowe rozwiązania. Pozostańmy niesztampowi. Nie musimy przecież aranżować naszych wnętrz w sposób narzucony zasadami. Płytki ceramiczne do małej łazienki mogą być też ciemne, matowe, trójkątne. Należy przy tym trzymać się konkretnie planu aranżacyjnego. Dla przykładu, marzymy o bardzo ekstrawaganckiej łazience, która da poczucie komfortu i intymności, pomyślmy o połączeniu kilku materiałów i faktur. Ciekawie zaprezentuje się połączenie drewnianej podłogi lub płytek drewnopodobnych z czarnym marmurem oraz betonem. Taką przestrzeń możemy ożywić zieloną roślinnością lub zastosować subtelne oświetlenie.

Drewno, biel, duże kafle

Natomiast tradycjonalistom przypadnie do gustu wcześniej wspomniane połączenie drewno i biel. Należy przy tym zachować spore wyważenie, aby elementy drewna podkreślały lekkość, czystość i subtelność wnętrza. Możemy zatem śmiało zdecydować się na duże płytki do łazienki w białym kolorze, wyłożyć nimi posadzkę i ściany, a drewno zastosować, jako akcent np. wisząca półka podblatowa, wyłożenie drewnem zabudowy wanny. Możemy równie dobrze zdecydować się na drewnianą podłogę ułożoną w jodełkę, czy też panele podłogowe. Wtedy ściany warto wyłożyć białymi kafelkami i uzupełnić wystrój małej łazienki drewnianymi elementami dekoracyjnymi. Odpowiednim rozwiązaniem będą również drewnopodobne płytki, którymi możemy wyłożyć zarówno posadzkę, ale także strefę prysznicową. Każdy z tych wariantów daje wiele możliwości aranżacyjnych. Łazienki biało drewniane są bezpiecznym rozwiązaniem , które łączy nowoczesność i naturę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W małej łazience zawsze sprawdzą się przeszklenia, lustra, dobre oświetlenie. Nie tylko ceramika, w postaci gresów, glazury i terakoty jest odpowiednia w niewielkich przestrzeniach. Trendy wskazują na zastosowanie lastryko w nowej odsłonie. Połączenie posadzki lastryko i białych kafli, czyni cuda.

Ponadto możemy zdecydować się na ułożenie płytek szklanych w dedykowanych strefach lub wykończyć ją równie modnym lappato. Połączenie wysoki połysk i mat na powierzchni płytki, jest odpowiednim sposobem harmonizowania małych wnętrz. Nadal lubimy wzory, w małej łazience kalibrowana mozaika też znajdzie swoje miejsce. Naszym zdaniem atrakcyjnie zaprezentują się płytki podłogowe o dość nietypowych kształtach, przechodzące do połowy części ściennej. Wtedy drugą połowę ściany oraz sufit możemy pomalować w tym samym kolorze i uzyskać efekt powiększenia i spójności łazienki.

Nadal mamy wrażenie, że brakuje nam przestrzeni? Duże płytki i tafla lustrzana na ścianie, to gwarancja powiększenia małej łazienki. Takie rozwiązanie ma niestety swoje minusy, zabrudzenia będą bardzo widoczne, co wiąże się z nagminnym wycieraniem każdej pojawiającej się plamki. Zastanawiamy się – jakie płytki do łazienki są odpowiednie na podłogę na małej przestrzeni? Reguła jest jedna… mała łazienka musi być odpowiednio zaaranżowana, tutaj nie ma miejsca na przypadkowość i chaos. Wybór zaplanowany i przemyślany jest podstawą sukcesu.

Przyjmuje się, że posadzka jest mniej istotna od wykończenia ściennego. Nie jest to prawdą. Płytki do małej łazienki muszą ze sobą współgrać, tworzyć spójną całość. Zdecydowanie nie sprawdzi się połączenie duże kafle na podłodze i mozaika z niewielkich płytek na całej powierzchni ściany. Również duże płytki w małej łazience z mocno kontrastową, szeroką fugą, to nie najlepsze rozwiązanie. Zamiast tworzyć jednolity obraz, stanie się widoczną płaszczyzną dzielącą pomieszczenie na kwadraty. Nie sprawdzą się też ciemne wykończenia, jeśli nie zastosujemy odpowiednich faktur i subtelnego łączenia materiałów. Stanie się jeszcze mniejsza, i zamiast intrygować, osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Będzie przytłaczać.

Czasem mniej, znaczy więcej …

Więcej miejsca na podłodze już optycznie powiększa łazienkę, dlatego sugerowaliśmy elementy podwieszane. Barwy chłodne iluzorycznie dają wrażenie przebywania w jaśniejszej i większej przestrzeni. Biele, jasne zielenie, pudrowe róże i szarości, to kolory szczególnie dedykowane małym łazienkom. Dobrze dobrane płytki do małej łazienki, same w sobie wskazują na wysublimowany gust właścicieli. Nie zapomnijmy, że niewielkie przestrzenie lubią perfekcjonizm.

Reasumując możemy powiedzieć, że płytki do małej łazienki, to ciekawy temat wystroju wnętrz. Jesteśmy też świadomi, że każda zmiana wymaga nie tylko wiedzy fachowej, ale czasem uporu. Tutaj ten upór wiąże się z konsekwentnym działaniem aranżacyjnym, mającym na celu dokonać optycznego powiększenia przestrzeni. Tym samym chcielibyśmy Was motywować, do poszukiwania własnych rozwiązań.